Rodzaje iniekcji

Do każdego rodzaju iniekcji czy pobrania krwi używa się igły i w znakomitej większości przypadków strzykawki. W najprostszym podziale możemy przyjąć, że iniekcje dzielimy na 4 rodzaje:

  • iniekcje podskórne – wykonywane w ramię, brzuch, okolice łopatki podając maksymalnie do 2 ml. roztworu leku,
  • iniekcje śródskórne – wykonywane na wewnętrznej stronie przedramienia, od strony kciuka. Podaje się maksymalnie 0,1 ml. roztworu leku. Są stosowane przy testach uczuleniowych czy próbie tuberkulinowej,
  • zastrzyki domięśniowe – wykonuje się w duże, mocno ukrwione i słabo unerwione mięśnie, np. trójgłowy ramienia, czworogłowy uda. Podaje się w ten sposób dużo różnych leków. Przed wstrzyknięciem wykonujemy próbę aspirowania.

Co nas boli ?

Ból podczas iniekcji jest spowodowany przerwaniem ciągłości tkanek podczas wprowadzania igły. Im mniejsza średnica igły, tym mniejsza rana. Czy więc intensywność bólu łączy się bezpośrednio z rozmiarem igły ? Nie do końca.

Spójrzmy na prosty schemat

Terumo Agani

 

Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę to sposób ostrzenia lancetu igły. Wielopłaszczyznowe ostrzenie jak np. w igłach Nipro czy Terumo powoduje, że igła niemalże “wślizguje” się między nasze tkanki. Siła, jakiej musi użyć osoba wykonująca iniekcję, jest również niewspółmiernie mniejsza w momencie kiedy dysponuje bardzo ostrą igłą.

 

 

 

 

 

igły Nipro

 

Kolejną ważną i mającą wpływ na poziom dyskomfortu cechą igły jest grubość jej ścianki. Im grubsza ścianka igły tym wewnętrzna, użytkowa średnica igły jest mniejsza, a co za tym idzie mniejsza ilość leku jest podawana przy takim samym przesunięciu tłoka strzykawki w porównaniu np. do igły Nipro. Wpływa to bezpośrednio na czas trwania samej iniekcji, a także na siłę i nacisk jaki wykonujący zastrzyk przykłada do tłoka strzykawki, a więc i bezpośrednio na skórę, ciało pacjenta.

Igły bezbólowe NIPRO

Poza techniką, która jest bezsprzecznie istotną kwestią podczas wykonywania iniekcji czy pobrań krwi, bardzo ważnym elementem jest też jakość używanego sprzętu – najwyższej jakości, wielokrotnie szlifowanych, cienkościennych igieł bezbólowych takich marek jak NIPRO dostępnych w naszym sklepie internetowym https://pulmeq.com/sklep-internetowy/strzykawki/igly-iniekcyjne-nipro/ czy znanych na całym świecie igieł Terumo Neolus czy Terumo Agani również dostępnych w naszym sklepie internetowym https://pulmeq.com/sklep-internetowy/strzykawki/igly-iniekcyjne-nipro/

Igły Nipro:

Igły Nipro, produkowane w Japonii, obecnie zdobywają uznanie w Polsce z powodu swojej niezrównanej ostrości i jakości wykonania. Są najczęściej kupowanymi igłami do gabinetów zabiegowych, szczególnie kiedy odwiedzają je najbardziej wymagający pacjenci – dzieci.

Igieł Terumo:

Igieł Terumo nie trzeba nikomu reklamować. To marka sama w sobie. Obie ich wersje, zarówno Terumo Neolus jak i Terumo Agani są dostępne w naszym sklepie internetowym, przy czym igły Neolus dostępne są już jedynie na zamówienie.