Filtr czy ustnik? Oto jest pytanie!

W jednym z poprzednich wpisów przybliżyliśmy Państwu sposób wykonywania i istotę badania spirometrycznego. Dzisiaj skupimy się na jednorazowym, wymienialnym elemencie spirometru z którym każdy pacjent ma kontakt, mianowicie na ustniku lub filtrze, który bierzemy do ust podczas badania.

Pielęgniarka, która przeprowadza z pacjentem badanie spirometryczne, przed przystąpieniem do badania przygotowuje urządzenie do pracy. Polega to na wprowadzeniu podstawowych danych o pacjencie, wieku, wagi wzrostu oraz nałożeniu jednorazowego ustnika lub filtra antybakteryjnego na głowicę pneumotachograficzną lub turbinę urządzenia.

Dokonując wyboru pomiędzy filtrem lub ustnikiem musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta oraz personelu, szczególnie w dobie pandemii koronawiusa.

Jednorazowy filtr do spirometru daje nam pewność ochrony przed zakażeniami krzyżowymi oraz szpitalnymi na poziomie 99,99%. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów z podejrzeniem gruźlicy czy podejrzenia zarażeniem COVID-19.

Musimy mieć świadomość, że poza głowicą którą należy dezynfekować po każdym pacjencie mamy jeszcze do czynienia z wyrzutem śliny oraz aerozolu, który "przelatuje" przez ustnik i głowicę.
Stosując filtr eliminujemy rozpylanie, ponieważ gęstość materiału użytego w filtrze jest tak wysoka, że zapobiega przenikaniu. Filtr absorbuje cząsteczki tak małe jak wirusy i bakterie.

Cena

Jest jeszcze aspekt cenowy, o którym niestety nie możemy zapomnieć. Użytkowanie filtrów jest około 10 krotnie droższe nic ustników

Na ten moment cena ustnika plasuje się na poziomie około 0,55zł zł/szt.
Jednorazowy filtr do spirometru to koszt rzędu 5,5 zł/szt.

Recepta - Pulmeq

Zdając sobie sprawę z aktualnej sytuacji pandemicznej oraz wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów możemy już teraz poinformować Państwa, że jesteśmy na ostatnim etapie przygotowań do produkcji jednorazowych filtrów do spirometrów.

Jednocześnie będziemy pierwszym w Polsce producentem jednorazowych filtrów antybakteryjnych oraz antywirusowych do spirometrów i naszym celem jest dostarczenie ich Państwu w cenie znacznie niższej, niż obecne ceny hurtowe.

Filtry produkcji firmy Pulmeq będa dostępne dla Państwa pod koniec 3 kwartału 2020r.
O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Tworzymy produkty dla lekarzy w trosce o zdrowie pacjentów.
Pulmeq - produkcja i zaopatrzenie medyczne